HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar ana ekranı karşınıza çıkacak. Bu kısımda uygulamanın ne işe yaradığı, neleri kapsadığı, hayatınıza ne tür yenilikler katacağı tanıtılıyor. İlerle diyoruz. Burada hes uygulaması ile neler yapabileceğinize dair ön bilgilendirmeler bulunmaktadır. Online covid testi yapabilir, yakınlarınızla eşleşip onların durumunu takip edebilir, en sık kullandığımız risk bölgelerini konum servislerine izin vererek haritada görüntüleyebilirsiniz aynı zamanda uygulama eğer riskli bölgedeyseniz size bildirim gönderebilir.

Hes kodu alma uygulaması için öncelikle hesabınızın doğrulanması gerekiyor. HES hesap doğrulama işlemi cep telefonu numaranızla yapılmaktadır. Ekrandaki gerekli alana telefon numaranızı giriyorsunuz ve Sağlık Bakanlığı sms ile size bir kod gönderiyor. Gelen doğrulama kodunu girdikten hesabınız onaylacak ve aktif olarak kullanabilceksiniz.

Sonrasında konum servislerini, bluetooth’u açmanız tavsiye olunur. Akabinde uygulamanın arka planda çalışmasına izin vererek riskli bölgelere yaklaştığınızda size bildirim gelecektir. Uygulama ana sayfasında yoğunluk, yakınlarım ve hesabım menüsünü alt tarafta görebilirsiniz. Yakınlarınızı eklediğinizde onların durumları hakkında bilgi de alabilirsiniz. Hesabım kısmında temel ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır

HES Kodu uygulamasının anasayfasında bulunan HES Kodu İşlemleri kısmına girdiğinizde eğer daha önce alınmış kod varsa buradan görüntüleyebilirsiniz. Eğer yoksa Yeni Hes Kodu Al kısmına giriş yapıp süreli mi yoksa süresiz mi kod istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer süreli hes kodu almak istiyorsanız geçerli olacağı tarihi belirtiyorsunuz.

Daha sonrasında sistem size özel yeni bir hes kodu tanımlaması yapıyor. Bu hes koduna cep telfonunuzdan istediğiniz an erişebileceğiniz gibi aynı zamanda HES Karekod olarak da ekran görüntüsünü alıp kullanabilirsiniz. İsterseniz her hes kodunuz için ayrı ayrı isim vererek kullanım alanınıza göre kolayca seçimi yapabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması aynı zamanda HES Karekod okuyucu olarak da kullanılmaktadır. Hes karekod taratma ya da hes kodu sorgulama ekranı üzerinden bu işleminizi de rahatlıkla gerçekleştirme durumunuz var.

E Devlet HES Kodu Alma

Hes kodunu oluşturmak için en pratik yok HES mobil uygulaması olsa da kimileri e devletten hes kodu almak isteyebilir. Bu durumda e devlet hes kodu alma işleminizi edevlet şifresiyle giriş yaptıktan sonra sağlık bakanlığı alt sayfasında bulunan hes kodu üretme bölümünden alabilirsiniz. Hes kodunu kendiniz için alabilecğeiniz gibi çocuklarınız için de temin edebilirsiniz. Sağlıklı ve virüssüz günler dileğiyle.

Related Posts

12 Yaş Üstü Randevu

Aşı Randevusu Alma

Yaş sınırı 12 oldu ve aşı randevusu alma işlemleri başladı. Bakanlığın bilgilendirmesinde 12 yaş ve üstü gençler için sisteme randevu tanımlandığını belirtildi.  İsteğe bağlı olarak yapılacak olan…

Seyahat İzin Belgesi

Seyahat İzin Belgesi Alma

Kapanma dönemiyle birlikte yüzbinlerce kişi seyahat izin belgesi başvurusu yaparken binlerce kişi de seyahat izin belgesi aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma sürecinde şehirlerarası seyahat etmek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir