Seyahat İzin Belgesi Alma

Kapanma dönemiyle birlikte yüzbinlerce kişi seyahat izin belgesi başvurusu yaparken binlerce kişi de seyahat izin belgesi aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma sürecinde şehirlerarası seyahat etmek isteyenler için verilen seyahat izin belgesi, e-devlet kapısı ve alo 199 seyahat izin belgesi hattı üzerinden vatandaşlara sunulmaktadır.

Zorunlu durumların haricinde verilmeyen seyahat izin belgesi vatandaşların yoğun talepte bulunduğu şehirler arası ulaşım için gerekli olan evraktır. Yol izin belgesi olarak da bilinen ve 65 yaş üstü seyahat izin belgesi ve 65 yaş altı seyahat izni olarak ayrılan yolculuk izinleri edevlet girişi ile tüm vatandaşların hizmetindedir.

Seyahat izin belgesi alma şartları arasında vefat durumu olanların yakınlarına, kamu görevi ifa edenlere, tedavi olup taburcu olma zamanı yasaklara denk gelenlere, askerden dönenlere şeklinde sıralanabilir.

Seyahat izin belgesi almak için tc kimlik numarası ve e devlet şifresiyle e devlet giriş yapıldıktan sonra içişleri bakanlığının e-başvuru ekranına giriş yapılır. Ekranda daha önce seyahat izni almak için işlem yaptıysanız görüntülenir. Şayet ilk defa seyahat izni almak için başvuruyorsanız ekranın sağ üstünde yeni başvuru bölümüne girilir.

E-Başvuru sayfasındaki yeni başvuru alanına girdiğinizde seyahat eden kişinin yani e devlet şifresiyle giriş yapan kişinin bilgileri yer almaktadır. Bilgileri teyit ettikten sonra devam edildiğinde hangi grupta olduğunuzu seçmeniz gerekir. 65 yaş üstü turizm amaçlı seyahat izin belgesi, 65 yaş altı özel araçla şehirlerarası yolculuk için seyahat izin belgesi ve 65 yaş üstü yol izin belgeginden hangisi sizin için uygunsa seçimi yapın.

Daha sonra bulunduğunuz şehri ve kaymakamlık seçimini yaptıktan sonra seyahat izin belgesi başvuru formu standart metin olarak karşınıza gelecektir. Burada konu başlığını ve metni kendinize göre doldurmalısınız. Akabinde ilerlediğinizde seyahat edecek olduğunuz şehri ve tarihi seçmelisiniz. Peşinden elinizdeki belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Belgenizi sisteme yükleyip diğer işlemleri tamamladığınızda seyahat izin başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz aynı işlemleri Alo 199 hattı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat izin belgesi telefon hattı olarak da işlem gören 199 hattına seyahat sebebinizi ve diğer bilgileri ileterek başvurunuzu yapabilirsiniz. Her iki işlem türünde de sonuçlar telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

Related Posts

12 Yaş Üstü Randevu

Aşı Randevusu Alma

Yaş sınırı 12 oldu ve aşı randevusu alma işlemleri başladı. Bakanlığın bilgilendirmesinde 12 yaş ve üstü gençler için sisteme randevu tanımlandığını belirtildi.  İsteğe bağlı olarak yapılacak olan…

HES Kodu Alma

HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar ana ekranı karşınıza çıkacak. Bu kısımda uygulamanın ne işe yaradığı, neleri kapsadığı, hayatınıza ne tür yenilikler katacağı tanıtılıyor. İlerle diyoruz. Burada hes uygulaması ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir