Aşı Randevusu Alma

Yaş sınırı 12 oldu ve aşı randevusu alma işlemleri başladı. Bakanlığın bilgilendirmesinde 12 yaş ve üstü gençler için sisteme randevu tanımlandığını belirtildi.  İsteğe bağlı olarak yapılacak olan coronavirüs aşı randevusu, 12 yaş ve üstü aşı randevusu nasıl alınır? İşte aşı randevusu alma ekranı hakkında bilinmesi gerekenler

Mücadelede sıra alt yaş gruplarına geldi. Vaka sayıları artarken virüsle mücadele kapsamında aşı olma yaşı düşürüldü. 12 yaşında ve üzerinde olan çocuklar velilerinin onay vermesi halinde aşı olabilecek. 12 Yaş üzeri sistemi açıldı ve randevular alınmaya başlandı.

12 Yaş Üstü Randevu Nasıl Alınır?

Randevular daha önce de olduğu gibi e-Nabız üzerinden alınabilecek aynı zamanda MHRS aşı randevu alma sayfasından da işlem yapılabilmekte. Yaş grubundaki çocuklar ve gençler sadece eğer velileri isterse veli onayıyla aşılarını olabilecek aksi durumda aşı randevusu alamayacak.

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “12 yaş üstü kronik hasta olanlar için ayrıca tanımlama yaptık. 12 yaş üzeri zorunlu değil, tercihe bırakılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadelerine yer vermişti.

Sırası gelen vatandaşlar MHRS – e nabız ve Alo 182 sisteminden randevu alabiliyor.

Aşı sorgulamasını e-Nabız hesaplarına girerek “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından kolaylıkla yapabilirken, aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atarak da aşı sırasının size gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz. Bu basamağın tamamlanmasının ardından aşı randevusunu e-Nabız üzerinden MHRS’ye bağlanarak ya da MHRS web, mobil uygulamalarını kullanarak ya da ALO182 hattını arayarak alabilirsiniz.

Randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

MHRS Randevu Alma

MHRS üzerinden randevu alma için eğer daha önce kaydınız yoksa üye olmanız gerekiyor. Kayıtlıysanız tc kimlik numarası ve şifrenizi girdikten sonra hastane ve hekim seçimi yapabilirsiniz. MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı cihazınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

Telefonla Randevu Alma

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.  Kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Related Posts

Seyahat İzin Belgesi

Seyahat İzin Belgesi Alma

Kapanma dönemiyle birlikte yüzbinlerce kişi seyahat izin belgesi başvurusu yaparken binlerce kişi de seyahat izin belgesi aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma sürecinde şehirlerarası seyahat etmek…

HES Kodu Alma

HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar ana ekranı karşınıza çıkacak. Bu kısımda uygulamanın ne işe yaradığı, neleri kapsadığı, hayatınıza ne tür yenilikler katacağı tanıtılıyor. İlerle diyoruz. Burada hes uygulaması ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir