Sunday, September 19, 2021


SGK Hizmet Dökümü


Sigortalı çalışanlar için ciddi önem taşıyan sgk hizmet dökümü sorgulama yapmak için öncelikle bir e devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakınınızdaki PTT şubelerinden şifrenizi temin edebilirsiniz. E devlet şifremi unuttum nasıl giriş yapacağım diyorsanız da sisteme tanıttığınız cep telefonu numarası ve e posta adresi sayesinde kolaylıkla e devlet şifre yenileme yapabilirsiniz.

E Devlet Şifresinin Kullanımı

E devlet şifreniz var ise hemen https:// www. turkiye gov.tr adresine giriniz. Burada çok dikkatli olmalısınız ve girdiğiniz adresin mutlaka https ile başlaması gerekmektedir ve turkiye gov tr olarak devam etmektedir. Kimlik hırsızlığına ve art niyetli kişiler özellikle bilgisiz vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini ele geçirmek için sahte adresler türeterek ele geçirmektedir. Unutmayın ki sgk ssk sorgulama ve hizmet dökümü işlemlerini edevlet sitesinden başka hiçbir yerde yapılmamaktadır. Bu nedenle bu güvenlik kuralına mutlaka uyunuz. Aksi durumda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sgk Sigorta Sorgulamasının Bölümleri

E devlet kapısından girdikten sonra sağ üst köşede bulunan sisteme giriş bölümüne gelin ve açılan sayfaya tc kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi girin. Daha sonra sisteme giriş yap dediğinizde sizin için kişiselleştirilmiş olan e devlet sayfasıyla karşılaşacaksınız. Bu sayfa sistemde otomatik olarak en sık yapılan işlemlerden oluşmaktadır. Anasayfanızda SGK 4a hizmet dökümü bölümü varsa oraya bağlanın eğer yok ise sol tarafta bulunan e-Hizmetler sayfasına giriniz.

e-Hizmetler sayfasına girdiğinizde e devlet üzerinden işlem gerçekleştirebilecek olduğunuz kurumların ve işlem bilgilerinin görüntülendiğini göreceksiniz. (Ortalama bir vatandaşın devlet dairelerinde yapmak isteyeceği her türlü işlemi buradan rahatça yapabilirsiniz.) Daha sonra sol taraftaki menüden ister alfabetik olarak S harfine gelirsiniz isterseniz de sgk sorgulamasının yanı sıra e-devletten yapılabilen işlemleri inceleyerek aşağıda yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu ana hizmet ekranına ulaşabilirsiniz.

Hangi Sgk hizmet dökümü ?

Eğer maaşlı bir işçi olarak çalışıyorsanız, 4a hizmet dökümü sorgulama yapmanız gerekmektedir. Şayet bağkurlu iseniz bağkur primi ödüyorsanız 4b hizmet dökümü sayfasına girmeniz yeterli olaraktır. 4A’lı yani işçi statüsünde sigorta primlerinizin ödendiğini varsayarsak, giriş yaptığınızda karşınıza 4a özet hizmet dökümü çıkacaktır. Buradan ssk sigortam ödeniyor mu, sigorta girişim yapılmış mı gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Diğer 4a detaylı hizmet dökümü incelemelerini daha sonra yayınlayacağımız sgk hizmet dökümü bilgilerinin okunması başlıklı makalemizden inceleyebilir ve çalışma yaşantınızın arka planında görünüp temelini oluşturan sgk sigortalılık işlemleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.