4A Hizmet Dökümü

SSK’ya bağlı çalışanlar çeşitli gerekçeler nedeni ile 4A Hizmet Dökümüne ihtiyaç duyabilirler. Bankalar, kredi başvuruları, konsolosluk ve vize işlemleri gibi çeşitli nedenler dolayısıyla bu belge sizden talep edilebilir. Resmi bir belge niteliği taşımasından ötürü buradaki tüm bilgiler çalışma durumunuz hakkındaki bilgilerinizi özetler. Bu belgeyi kendiniz E-devlet üzerinden alabileceğiniz gibi, SGK’ya müracaat ederek de alabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü İçerisinde Neler Vardır?

Bu hizmet dökümü içerisinde sigortalılığınıza dair her şey yer almaktadır. Yalnızca doküman talep eden kuruluşlar için değil, prim günlerini görme, sigortalılık süresini hesaplama, emeklilik tarihi öğrenme gibi sorularınız için de bu belgeye ihtiyacınız vardır. Burada yer alan bilgiler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği emeklilik şartları incelenerek emeklilik yaşınız hesaplanabilir. Ayrıca aktif bir çalışansanız, bu hizmet dökümünü belirli sıklıklarda incelemeniz kesinlikle tavsiye olunur. Bunun nedeni, bazı kötü niyetli işveren kişilerin çalışanlarından habersiz bir şekilde sigortalılık durumunu iptal etmesi ya da prim ödemesi yapmaması gibi durumlardan hızlıca haberdar olmanızdır.

4A Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

4A Hizmet Dökümünü yalnızca bilgisayar üzerinden almanız oldukça kolaydır. Eğer E-Devlet şifreniz var ise https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden E-Devlet Giriş Kapısına bağlanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreniz mevcut değilse diğer giriş opsiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Şifre hariç tüm giriş yöntemleri sonucunda sistem kimliğinizi doğrulayamıyorsa, size en yakın PTT şubesine gidip şifre almanız gerekmekte.

Şifrenizi temin ettikten ya da sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmından “Sosyal Güvenlik Kurumu” nu aratın. Karşınıza 4A Hizmetleri menüsü altında birçok sekme çıkacaktır. Bu kısımdan 4A Hizmet Dökümü sekmesine tıklayın. Yeni açılan sayfada tüm prim günlerinizi ve diğer bilgileriniz görebilirsiniz. Eğer isterseniz buradaki bilgileri yazıcıdan çıkartıp belge niteliğinde “barkodlu” olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bu yöntem ile Bağkur (4B), Emekli Sandığı (4C) hizmet dökümlerinize de ulaşabilirsiniz.

E-Devlet kapısına giriş yapmadan farklı bir yol ile de 4A Hizmet Dökümü Belgesi alabilirsiniz. Size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu şubesine gidin. Talep ettiğiniz hizmet dökümü belgesini vezneden alabilirsiniz.

Related Posts

SGK Hizmet Dökümü

SGK Hizmet Dökümü

Sigortalı çalışanlar için ciddi önem taşıyan sgk hizmet dökümü sorgulama yapmak için öncelikle bir e devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakınınızdaki…

SGK Sorgulama

SGK Sorgulama

Sgk sorgulama temel olarak 4a hizmet dökümü bilgisine erişmek için online olarak yapılan hizmet bilgisi sorgulama işlemidir. Bu işlem sayesinde işe giriş ve işten çıkış tarihleri, toplam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir