Ne Zaman Emekli Olurum

Ne zaman emekli olurum sorusu sigortalı olarak bir işte belirli bir süre çalıştıktan sonra emeklilik yaşının yaklaştığını düşünenlerin en sık akıllarından geçirdiği sorulardan biridir.

Sigortalıların en çok merak ettiği soru kuşkusuz ne zaman emekli olunabileceğidir. Ne yazık ki bu konuda SGK tarih, erkek, kadın, sigorta türü, yaş gibi birçok farklı koşul aramaktadır. Bu nedenlerden dolayı emeklilik konusunda her kişiye özel olarak araştırma yapılmalıdır. Emekliliğinizi belirleyen bu gibi birçok faktör, çeşitli hesaplama araçlarından da öğrenilebilir. Bu hesaplama araçlarından en güvenilir ve resmi olanı Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmete soktuğu hesaplama aracıdır. Bu hesaplama aracına http://ssk-hizmetdokumu.net/ne-zaman-emekli-olurum.html adresinden ulaşabilir, emeklilik tarihiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sigortadan Normal Emeklilik İçin;

31.12.2005 tarihine kadar 7200 günü tamamlayan “erkek” sigortalılar için emeklilik yaşı 60’dır. Ancak 7200 iş gününü 2036 ile 2037 tarihleri arasında tamamlayanlar için 61’dir. Her ileri tarih için emeklilik yaşı 1 yaş artmaktadır;
2038 – 2039 Tarihleri arasında 7200 günü bitirenler için 62,
2040 – 2041 için 63
2042 – 2043 için 64
2044 – 2045 için 65
2046 – 2047 için 65’dir.
Sigortaya ilk giriş tarihi 08.09.1976’dan öncesi “erkekler” için emeklilik primi ve yaşı daha düşüktür.

Ancak bu gibi rakamlar birçok kişi için kafa karışıklığı yaratmakta. Aynı şekilde farklı sigorta türleri mensubu olmuş, askerlik ödemesi gerçekleştirmek isteyen, prim günlerini doldurmuş ancak yaş bekleyen gibi birçok farklı emeklilik sorunu gündeme gelmektedir. Bu gibi sorunlara karşı net bir cevap alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınlığı “Ne zaman Emekli Olurum?” isimli hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. http://ssk-hizmetdokumu.net/ne-zaman-emekli-olurum.html adresine girin. Sizden istenen bilgileri “doğru” ve eksiksiz olarak doldurun. SSK Prim Ödeme Gün Sayısı, Diğer Sandıklara Ait Gün Sayısı, 3600 Günün Doldurulduğu Tarih gibi bilgileri nereden temin edeceğinizi bilmiyorsanız, E-Devlet’e giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “arama” bölümüne SGK ya da “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazın. Karşınıza gelen sekmelerden dahil olduğunuz sigorta türüne göre “Hizmet Dökümü” sekmesine tıklayın. Hizmet dökümü içerisindeki tüm bilgiler, sgk’nın emeklilik hesaplama sayfasındaki adresindeki hesaplama aracını doldurmanıza yardımcı olacaktır. Bu hesaplama aracı emeklilik şartları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan ne zaman emekli olurum sorunuza net bir cevap verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir