Bağkur'luların Prim Günleri SGK'lılarla Eşitleniyor

Bağkur’luların Prim Günleri SGK’lılarla Eşitleniyor

SGK sigortalılara göre yüksek prim gün sayısına sahip olan Bağ-Kur’lu olup da EYT ile emekli olamayanlara sevindirici bilgi geliyor. 2023 Ekim ayında meclisin açılışla beraber iki torba yasa içerisinde Bağkurluları ilgilendiren prim günü sayısı da yer alıyor. 1.1 milyon kişinin emeklilik yaşının 5 yıl geriye gelmesi bekleniyor. Meclisin açılmasıyla birlikte çalışmalara başlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yakında görüşülecek olan yeni düzenleme ile başlangıçta 1 milyondan fazla küçük esnafın faydalanması bekleniyor. Yapılacak düzenleme ile birlikte, Bağ-Kur sigorta primi ödeyenlerin prim şartı 9.000 günden 7.200 güne düşürülecek. Eğer düzenleme kapsamı genişletilirse ve 8 Eylül 1999 öncesini de içeriyorsa, EYT’li Bağ-Kur’lular da 9.000 günü beklemeden 7.200 günle emekli olabilecekler.

Seçim sonrası harekete geçen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ilk olarak emekli ve memurların maaş zamlarıyla ilgili torba yasayı çıkarmıştı. Şimdi ise Ekim ayında yeniden açılacak olan Meclis’e, Bağ-Kur primlerinin 9.000 günden 7.200 güne düşürülmesiyle ilgili yasa gelecek. Bu düzenleme, bir sonraki torba yasa ile birlikte daha da detaylandırılacak ve Bağ-Kur’lulara erken emeklilik imkanı sunacak.

EYT’LİLER İÇİN YENİ İMKANLAR

Yapılan düzenlemeler ile birlikte, 8 Eylül 1999 ile 30 Ocak 2008 tarihleri arasında sigortalı olan Bağ-Kur’lular için gün sayısı şartı hem kadın hem erkeklerde 25 yıl yani 9.000 gün olarak belirlenmişti. Yaş şartı ise kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak uygulanmıştı. Yapılacak düzenleme ile hem kadın hem erkeklerde prim gün şartı 9.000’den 7.200’e düşürülecek. Bu sayede 7.200 prim gününü tamamlayanlar, sigortalılık başlangıç tarihlerine göre belirlenen yaş şartını sağladıklarında emekli olabilecekler. Bu düzenleme, 8 Eylül 1999 öncesini kapsarsa, EYT’li Bağ-Kur’lular için de yeni emeklilik imkanları sunacak.

Borç yükü altında ezilenler için umut verici bir adım olarak göze çarpan bu düzenleme, Bağ-Kur ve SSK primlerini eşitleyerek emeklilik yaşını düşürmeyi hedefliyor. Bu değişiklik, özellikle küçük esnaf ve EYT’li Bağ-Kur’lulara daha erken emeklilik fırsatı sunarken, gelecekteki torba yasa ile daha da genişletilerek sosyal güvenlik sisteminde önemli bir adımı temsil edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama

SSK ve SGK Hide Bağkur Borç SorgulamaBağkur Borç Sorgulama Neden Önemlidir? Bağkur Borç Sorgulama: Geleceğin Güvencesi İçin Adım Atın Günümüzde sosyal güvenlik, bireylerin geleceğini güvence altına alabilmek adına son derece…
View Post